V každej úlohe naozaj len presuňte uvedený počet uvedených objektov tak, aby platila rovnosť -- presnejšie, všetky „rovná sa“ v zadaní musia vo výsledku zostať „rovná sa“ a musia platiť. Nič nesmiete lámať.
A1: Prelož jednu zápalku.
A2: Prelož dve hlavičky.
A3: Prelož čo najmenej zápaliek.
A4: Na každej strane rovnosti zvlášť prelož dve zápalky.
A5: Prelož jednu zápalku.
A6: Prelož jednu zápalku a jednu hlavičku.
A7: Prelož dve zápalky.
A8: Prelož dve zápalky.
heslo: BESIEDKA
Všetky zápalkové hlavolamy sú skutočne (snáď aj jednoznačne) riešiteľné, vyžadujú ale zväčša trochu netriviálnejšiu matematiku ako by človek od zápalkového hlavolamu čakal.
V každom hlavolame sa navyše po vyriešení obe strany rovnice rovnajú celému číslu z rozsahu od 1 po 26. Tajničku dostaneme priamo ich prevedením na písmená.
(Tajnička sa teda dá odhadnúť aj z dosť nekompletnej sady vyriešených hlavolamov. Užitočná technika je uvedomiť si, že ak nevieme celý hlavolam riešiť, ale vieme z jednej strany rovnice vyrobiť rozumné celé číslo, už máme nádejné písmeno do tajničky.)
Jednotlivé riešenia hlavolamov:
My sme to skusali tipnut uz z 2 pismeniek, ale BETLEHEM ani BESNENIE nezozralo :-D
Zo styroch to uz bolo jasne.
My sme dali až zo 4, ale jedno sme vymýšľali len pravú stranu rovnice, že aké číslo do 26 vieme vytvoriť.
Veľmi pekne
aj my sme to dali z troch písmen :D gg
V momente, keď som kolegovi navrhol, že vnútri absolútnej hodnoty je imaginárna jednotka, som to ešte vôbec nemyslel vážne :D Následne sme nadobudli (správny) dojem, že to bude hrozne pekné, ale správna cesta je dať heslo z troch písmen a zvyšné perličky si nechať na doma.