Zadanie

Našu exkurziu začneme pri jednej z najstarších historických pamiatok v Bratislave, ktorej vznik sa datuje na prelom prvého a druhého storočia. Stavba je charakteristická svojou zahnutou hlavnou loďou, ku ktorej bola približne v 6. až 7. storočí pristavená veža. Prehliadku pamiatky si môžete spestriť kúpeľnými procedúrami či prechádzkou v susediacich rozľahlých záhradách.

Pokračujeme pamiatkou pochádzajúcou zo 14. storočia, ktorú navrhol svetoznámy taliansky architekt Maximilián. V jej strede sa nachádza jedinečná vnútorná záhrada s borovicami. Traduje sa, že na túto stavbu a tiež priľahlú časť mesta finančne prispel sám diabol, ale kto by veril takýmto stredovekým kecom, že?

Skočíme však naspäť do staroveku. Ako tretiu pamiatku na našej exkurzii si prezrieme tak trochu zabudnutý palác zo štvrtého storočia. Hoci mali ľudia pri stavbe tohto paláca obmedzené možnosti prepravy materiálov, pre piesok rozhodne nebolo treba chodiť ďaleko.

Ešte vládzete? Nasledujúce presuny už budú kratšie. Táto pamiatka sa datuje približne do deviateho storočia. Rozdelená je na niekoľko budov, zaujímavou je napríklad jej malá časť v tvare zrezaného vajca na severozápadnej strane. Na nádvoriach môžete obdivovať niekoľko sôch a fontán. A čo bude s touto pamiatkou v budúcnosti?

Stačí prebehnúť cez šesťprúdovú diaľnicu a máme tu ďalšiu zastávku na našej exkurzii. Táto veľká moderná stavba pochádza z 21. storočia. Kedysi stála na tomto mieste prastará úžitková budova, ktorú bolo potrebné zrekonštruovať, ale dopadlo to úplne inak, hoci pôvodný zámer ostal zachovaný.

Nasledujúca pamiatka pochádza z 12. storočia a má pomerne typický oválny tvar. Známa je aj vďaka svojim visutým záhradám či veľkým kúpeľom. Súčasťou tohto historického komplexu sú aj dve veže a špitál opradený podobnými legendami ako sme si rozprávali pri druhej pamiatke.

Blíži sa koniec našej exkurzie. Určite ste už uchodení, našťastie sú siedma a ôsma historická pamiatka takmer pri sebe. Dokonca sú prepojené tajným podzemným tunelom. Poďme ale pekne po poriadku a prezrime si najprv jednoduchú stavbu z druhého storočia charakteristickú najmä svojimi výraznými farbami. Kam sa hrabe Modrý kostolík?

Susedná stavba sa datuje taktiež do druhého storočia a v danom období bola vôbec najrozľahlejšou historickou pamiatkou na území terajšieho Slovenska. Archeológovia na týchto miestach našli stopy toho, že už naši dávni predkovia holdovali zimným športom. Ďakujeme za pozornosť a prajeme vám šťastný let domov.

Diskusia

(Neprihlásený)
0/16384
warning
V diskusii zatiaľ nie sú žiadne príspevky.