(Klikni pre väčšiu verziu. Zadanie naozaj vyzeralo takto: bolo tlačené na oranžový papier.)
V skúmavkách máme niečo bublajúce, takže asi nejaká akčnejšia chemikália.
Oranžová farba papiera, na ktorom je zadanie vytlačené, má asociovať oranžové sfarbenie najbežnejšieho lakmusového papiera. To zodpovedá pH pod 7, teda kyselinám.
Názvy jednoduchých anorganických kyselín tvoríme z prvku, ktorý obsahujú, pridaním prípony zodpovedajúcej oxidačnému číslu daného prvku v nej. Týchto prípon je osem: 1=ná, 2=natá, 3=itá, 4=ičitá, 5=ičná/ečná, 6=ová, 7=istá, 8=ičelá. Napr. máme kyselinu sírovú (síra+6), fosforečnú (fosfor+5), manganistú (mangán+7), atď.
Namiesto chémie sa teraz ideme hrať s jazykom. Od každého slova v skúmavke vieme rozumne jednoznačne vytvoriť prídavné meno. Ukáže sa, že to zakaždým končí na jednu z vyššie uvedených prípon – tvorí teda uchu-lahodiaci názov novej hypotetickej kyseliny. Presne to teda spravíme: pre každú skúmavku si povieme, ako by sa pekne volala kyselina obsahujúca dotyčný „prvok“.
U každej kyseliny potom použijeme príslušné oxidačné číslo (v prípade nejednoznačnosti najväčšie, napr. 5 a nie 1 u slov končiacich na -ičný) ako index do jej názvu.
Jednotlivé kyseliny:
PARK MIEROVA KOLONIA SIRENA
Ja by som túto šifru do časti hry bez nápovied nedávala. Visí totiž na jednom konkrétnom nápade a bohužial sa so šifrou dá robiť veľa vecí. Na druhú stranu, naše trápenie na nej plne priznávam ako naše zlyhanie, správny nápad tam padol, ale rovno niekam aj zapadol. Nakoniec sme ju znásilnili silným želaním, kam ísť a nájdením tajničky v slovách. Hanbíme sa.
Tady jsme si hodně pomohli a stáhli na Frajery. Pro mě bylo zajímavé zjištění, kolik má slovenština celkem přirozených ičných a ečných a dokonce i istou. Tohle v češtině funguje o poznání líp.
Přijde mi zajímavé, že každé slovo má svoje oxidační číslo. Skoro jakoby existovala nějaká periodická tabulka slov.
Oranzove kyseliny boli slabsi napad ako oranzova linka metra. To bola pre mna celkom dlha slepa ulica...