Zadanie

Adam sa s predavačkou v tržnici dohodol na sume.

Áron si vyvesil reklamu že umýva a utiera hneď vedľa dverí domu.

Dana kričí, že síl má ešte dosť.

„Peniaze mám.“ odvetil Emil.

Na súťaži miss Ninu vkusne zdobí šerpa.

Olívia si kreslí reprodukcie diel, ktoré videla na výstave.

Peter má pocit, že z neho nie je žiaden osoh.

„Tri ovce na kraji lúky!“ zakričal bača Šimon.

Maturant Viktor sa v septembri sťažoval, že po lete ochorel a teraz nemôže ísť na vysokú.

„Kúp mi psíka!“ prosila Zuzka zvodne a jemne sa pri tom prstom dotkla priateľovych pier.

 

Keď ste chceli vedieť, kde je ďalšie stanovište, spoločne vám dali nasledovnú odpoveď:

Zapíš si to a pošúchaj. Potom vylez na vysoký kopec, tam nájdi skupinu rodičov, s nimi odcestuj do zámoria, tam budeš široko zápasiť, uskladníš obilie, povenuješ sa hygiene, vystrelíš si, konkrétne na jeleňa, a úplne nakoniec stretneš tmavé farbivo.

Pri farebných stojanoch na bicykle.

Diskusia

(Neprihlásený)
0/16384
warning

Kesy (Sprejeri Frajeri)

13. jún 2023 13:45

Veľmi pekná, aj keď veľmi podobná šifre 2 ("aha, toto slovo má dva rôzne významy"), takže dramaturgicky mi to trochu nesedelo. A tá desaťminútová dohľadávka tiež nebola fajn, ale tá ide na vrub našej nepozornosti :)

Petr (Vepři ve při)

12. jún 2023 11:32

Krásné. To, že ty věty vlastně dávají smysl i s tím synonymem, jsem si všiml až při čtení řešení.

Jožtek (Krásni, Múdri, Starí)

11. jún 2023 23:15

Toto bol náš prvý zásek a šifra nám dala celkom zabrať. Na jednej strane nám nesadla. Nejaké útržky nápadov nám tušim padli, ako napr. šerpa je aj nosič a tieto dve sa dajú spojiť. Celkovo mi tieto veci prišli také nevýrazné, ťažké na všimnutie. A ani nemám pocit, že tam je niečo, čo by nás v tom uistilo. Asi sme úplne neboli na jazykové hračky. Tak sme vzali hint, postupne sa pustili do hľadania, išlo to celkom ťažko.

Avšak za mňa je v tejto šifre jeden vážny podraz. Viet je 10 a pod nimi je 10 častí oddelených čiarkami, v jednom prípade bodkov. Prvá vec, čo padla bola, že spravíme bijekciu. Preto na prvú vetu sme napasovali pier a dlho sme tam mali Z. Keďže sme už Z použili, tak sme ho nepoužívali ďalej, neuvažovali sme nad dvomi V a dopĺňanie slov nám išlo veľmi ťažko. Dlho sme ešte uvažovali lúky ako luky, s ktorými sa tiež striela, ale asi skôr na jeleňov a všeobecne sa striela z diel. Pri odchádzaní zo šifry som si myslel, že je v nej chyba, lebo veď nemôžu vyjsť dve V a riešenie je Š. NEVADZOVÁ (športovisko).

Chápem, že Peťo tam bol kvôli zabrábeniu skreblenia. A aj sám som preto váhal, že sa vyberú prvé písmená, lebo veď to by šlo ľahko vyhaluziť a po pár skúšaniach sa to ani tak netvárilo. Preto mi aj behalo po hlave, že tam ešte bude nejaký fígeľ v tých vetách. No stačila malá drobnosť na pokazenie tejto bijekcie. Napr. pridanie ďalej vety, dať čiarku medzi zapíš a šúchaj.

Ešte jeden drobný detail. V druhej vete chýba čiarka pred že. Tá veta je totiž pri čítaní viacznačná. Áron môže umývať hneď vedľa dverí alebo Áron môže mať reklamu vyvesenú hneď vedľa dverí. Takto som nevedel, aký význam má tá veta, lebo orgovia zjavne neboli dôslední v čiarkach (poznám z vlastnej skúsenosti) ale som si vravel, že na tom nezáleží. No a záležalo, lebo čiarka pred hneď nazoaj nemala byť. Tak ma kus zamrzelo, že pred tým že nebola, keď tam mala byť.