Zadanie

Diskusia

(Neprihlásený)
0/16384
warning

Veronika (Štvrťžblnk)

13. jún 2023 12:18

Krasny napad, ale tiez by som to zhrnula ako uz pisal Matúš: "frustrácia keď sme sa na chutiach nevedeli dohodnúť ani medzi sebou, čiže nám bolo jasné že je nulová šanca dohodnúť sa so zadávateľom šifry."

Jožtek (Krásni, Múdri, Starí)

13. jún 2023 10:29

@Petr vďaka, binárkovú šifru, kde bolo poradie určené cez A, B, D, H, P som už robil. Toto má ešte zaujímavý side effect. Keď ju riešila kamarátka, tak prečitala "medzitajničku" PhD BA, ktorú interpertovala tak, že jej šifra vraví, nech študuje PhD v Bratislave :D
@Yfo nápad s jazykom bol aj u nás. Dokonca, keď vyplazíme jazyk, tak sladká je najnižšie, čiže by mohla kódovať najnižší bit :D

Yfo (Error 37)

13. jún 2023 0:39

Pridavam sa k mindzujucemu davu, ze bezhlavo skusat trilion moznosti je nudne az frustrujuce. Rozne poradia chuti KRAT rozne priradenia chuti KRAT smer binarky davalo pri 29 pismenkovej tajnicke fakt zabrat.
Btw, ako najprirodzenejsie a najuhadnutelnejsie poradie chuti mi prislo od spicky jazyka smerom dozadu. Abecedne sme tiez skusali, ale nic nevychadzalo, tak sme sli na dalsie (ouch).
Tiez napriklad: ked uz 70% cokolada naznacovala, ze asi tam bude aj cukor, tak tiez ten grepovy dzus mohol byt 100%tny, lebo do tych menej percentnych sa dava kadejaky bordel prave kvoli sladsej chuti - takze som nevidel dovod, preco by nemal byt aj sladky. Kremes zvykne mat polevu z horkej cokolady -> horka (… prd makovy)
Cele zle.
Hint nam nepovedal nic co sme nevedeli, akurat sme zase skusali zoradenie chuti podla abecedy a skusali sme opravovat co nesedelo, aby tam aspon dake jedno zmysluplne slovo vyslo. Asi so stastim sa nakoniec podarilo, ale sifra bola ciste trapenie a tipovanie a ziadna zabava.
Pritom fakt pekna myslienka, napad za 10 bodov, len ta realizacia sa dala vylepsit.
Aj napriek tomu, dakujeme za sifru :), vela jej nechybalo k uzasnosti.

Katka (Rodicia v nudzi)

12. jún 2023 14:10

Sifra zaujimava, ale ta nejednoznacnost chuti frustrujuca..Nas zachranilo, po napovede, ktora nas uistila, ze poradie je abecedne, vypisanie vsetkych alternativ chuti, aj tych malo pravdepodobnych a hrabanie sa v pismenkach, kde sme riesenie nejakym zazrakom nakoniec uvideli.. (alebo to bolo kavou, na ktoru sme sa v tom zufalstve presunuli..:-))

Petr (Vepři ve při)

12. jún 2023 11:41

@Jožtek: Pokud mám (např.) abecední pořadí namapovat na pořadí bitů, tak se vždycky zuby nehty držím toho, že ta abeceda určuje pořadí tradičního zápisu binárního čísla zleva doprava, takže první v abecedě je nejvýznamnější. Nejsem si vědom, že by to někdy někde v šifře bylo jinak.

Samozřejmě jiná situace je, když použitá písmena, která se mají namapovat na binárku, jsou A, B, D, H a P (viz např. loňské pudinky na Svíčkách nebo jakýsi bonus na jakémsi Navíc v minulosti), protože to jsou přímo mocniny dvojky a pořadí vlastně nepotřebuješ, protože hodnoty rovnou sčítáš. Ale technicky tady je to abecední pořadí obrácené proti tomu, co píšu nahoře.

Ale to jen na okraj, jinak souhlasím s tím, že se v šifře dalo zabloudit sto a jedním způsobem.

Ajka (Pár koliesok navyše)

12. jún 2023 11:06

Nápad veľmi pekný aj sme ho mali rýchlo. Potom sme mali problém, že sme nemali žiadne istoty - ci mame dobre zoradenie, či máme dobre určené chute v jedlách. Frekvencie výskytu tiež až tak nepomohli. Nakoniec s pomocou napovedy a kodenia na mobile sme našli ako tak rozumný string a doopravovali zvyšok.

Čo by mohlo sifre pomôcť, by bolo stabilné poradie chuti v jedlách - vie byť riasa s limetkami, alebo limetky s riasou. A druhe - počet slov jedla by mohol byť rovný počtu chutí.

Cez testerov prešla? A teda ešte raz - nápad sa nám páčil.

Panda (Párty u Niky)

12. jún 2023 11:05

@Jožtek, áno, aj my sme skúšali obe poradia bitov
@Danka, ❤️ za "ležanie v žalúdku" a ďalšie puny v Tvojej odpovedi :)
@all, díky za potvrdenie, že sme neboli úplní trti :)

Matúš (TrePe tím)

11. jún 2023 23:13

Tu sme skončili. Šifru sme po nápovede vyriešili, ale za niekoľko hodín sme nedokázali priradiť chute k jedlám tak, aby vyšla zrozumiteľná tajnička. Teraz keď pozerám riešenie tak vidím prečo, nikto v tíme si nemyslel že "Grilované mäso s hranolkami a čalamádou" je sladké napríklad, a 70% čokoláda nám neprišla sladká. Vo zvyšku menu sme tiež mali niekoľko rozdielov, výsledok boli náhodné stringy a frustrácia keď sme sa na chutiach nevedeli dohodnúť ani medzi sebou, čiže nám bolo jasné že je nulová šanca dohodnúť sa so zadávateľom šifry.

Jožtek (Krásni, Múdri, Starí)

11. jún 2023 22:52

Táto šifra mi najviac pokazila dojem z tohtoročného Brieždenia. Tiež sme na nej strávili niekoľko hodín. Úplne súhlasím s Pandom. Ešte pridávam zopár problémov. Hint nás uistil v poradí horká - kyslá - sladká - slaná - umami, no ešte je tu problém s tým, ktorý ja najvyšší bit. Máme to interpretovať tak, že v takomto poradí píšeme bity zľava alebo že horká je najnižší bit (teda čislo horká je A, teda najskôr v abecede)? Toto je častý problém binárkových šifier. Ak máte k tomu nejaké rady, ako si s tým poradiť ako riešiteľ, rád si prečítam.

Na začiatku sa nám zadalo celkom absurdné, žeby celá (29-znaková!) tajnička mala len 13 jedinečných písmen. O to viac, keď 13 je zrovna polovica abecedy. Názov "jedálny a nápojový" nabáda na nejaké dve roviny tejto šifry, čo by pekne vedelo spraviť z tej 13-ky 26-ku, čo vyzerá ako celkom pekný princíp šifry. Našťastie to hint vylúčil.

Z tejto šifry si beriem ponaučenie, že ako organizátor budem veľmi opatrný pri binárkových šifrách a budem sa snažiť myslieť na tieto úskalia.

Laco (Zle sa ide z lesa)

11. jún 2023 22:47

@Panda áno, presne také úvahy sme robili aj my. Akurát ma teraz šokovalo, či to aj my sme tím, čo tam strávil štyri hodiny, a veru že hej... Priebežné vyriešenie troch iných (nápovedných) šifier asi vytvorilo čiastočnú ilúziu normálnejšieho riešiteľského flowu.

Petr (Vepři ve při)

11. jún 2023 22:23

My jsme to dali bez nápovědy a asi i v rozumném čase, i když nám to připadalo jako trápení. Pořadím chutí jsme si byli celkem jistí (i pokrmy byly podle abecedy, tak co), tomu jsme věřili, protože nám tam už v prvním průchodu vycházely zajímavé shluky písmen. Ale odhadem to nešlo, takže jsme si vypsali ta písmena, kterými jsme si byli jistí (olivy, řasy, řasy s limetkou, atd.) a u ostatních věcí jsme měli tři až čtyři varianty. Nakonec z toho Aleš taky uviděl rozvodnu a zbytek jsme dobacksolvovali. Za mě asi nejslabší šifra hry kvůli nejednoznačnosti chutí.

Jano (Štvrťžblnk)

11. jún 2023 21:49

@Panda - prakticky si opísal/a naše trápenie s touto šifrou. Na to, čo presne robiť sme prišli relatívne rýchlo. Nápoveda nás akurát potvrdila v binárke a poradila abecedné zoradenie chutí (dovtedy sme mali to najbežnejšie aké sa používa sladké, slané, kyslé, horké, umami). Nakoniec to náš Radko dal asi po štyroch hodinách vyskúšaním tých trilión kombinácií chutí (bex hyperboly).

Edita (rodičia v núdzi) (Rodicia v nudzi)

11. jún 2023 18:54

Panda, úplne Ta chápem. Boli sme na tom rovnako. Nakoniec nás zachránilo jasnovidectvo, kde niekto v zhluku asi 13 písmen vedľa seba a pod sebou (všetky možnosti písmen k viacerým jedlám) našiel slovo ROZVODNI. Úprimne? Netuším ako ❤️

Danka (Sprejeri Frajeri)

11. jún 2023 18:10

Táto šifra bude asi viacerým tímom ležať v žalúdku. My sme sa na nej trápili od jej hľadania až po vylúštenie. Počas hľadania sme nemali tušenia, z ktorej strany školy stojan hľadať (ani sme si neboli istí, či do areálu môžeme legálne vojsť) a hľadali sme v tak veľkom okolí, že sme v jednom momente boli skoro až pri ďalšej šifre (na Nevädzovej je totiž ešte jedna základná škola - síce oveľa menšia a špeciálna, ale predsa). Na šifru sme prišli (tuším) prví, ale vyzdvihli ju tretí. Naše trpké lúštenie prebiehalo bez nápovedy, takže pre nás bolo ďalšou neznámou aj poradie chutí. Vďaka X sme samozrejme hneď skraja vylúčili to správne poradie. Nakoniec sme to umlátili veľkou trpezlivosťou v skúšaní rôznych kombinácií a istou kreativitou v určovaní chutí metódou "tak, aby to vychádzalo", ale miesto sladkého pocitu vyriešenia nám ostala len kyslá grimasa na tvári. Čo nám nakoniec pomohlo k správnemu riešeniu najviac, bolo zamyslenie sa nad tým, že steak má vymenovaných podozrivo veľa vecí, takže to budú nejaké štyri chute a písmeno so štyrmi bitmi, čo tam chceme je O.

Panda (Párty u Niky)

11. jún 2023 17:19

Ahojte,
feedback na túto šifru z pohľadu skupinky, ktorá ju nedala:
Nápad dosť pekný, ale už aj keď sme mali nápovedu, tak sme to nevedeli dokopať, lebo tam bolo trilión (hyperbola) možností... V podstate sa z toho stalo "hádaj na čo myslím" a tipovanie, ktoré chute autor myslel. Keď máme 3-4 z toho zle (rozumej: chýba nám čo i len jedna z tých chutí v tom danom jedle, a takých jedál je viac, a to ešte také, ktoré majú byť použiteé viackrát), tak sa z toho nedá moc dobre dotipovať, čo asi máme zle... Potom už začneme pochybovať aj o tých, čo sme mali dobre...
Napr...
Grilované mäso s hranolkami a čalamádou - sladká tam absolútne nie je, (možno keby ste napísali "...v medovej marináde")
Zavárané uhorky starej mamy - za mňa to je čisto kyslé. to, že nám tam chýbajú ďalšie dve veci, je dosť ďaleko.
Šalát z kyslej kapusty a rukoly - kyslá+horká. Prečo by to malo byť slané? (A keď už robíme naň aj zálievku, tak prečo nie aj sladké?)
Krémeš je čislo sladký. Je to asi jedno z najsladších jedál ever
Potom keď nemáš tieto tri, začneš googliť, a zisťuješ, že
- olivy, ktoré sme pôvodne mali horké, internety hovoria, že "zelené a čierne nie sú dva druhy, ale to isté, len viac dozreté... zelené sú viac slané, čierne sú viac sladké"
- riasy, ktoré sme mali pôvodne umami, sme našli, že majú nasladlú chuť, niektoré sa používajú ako sladidlo.
- pre istotu skúšaš aj verziu, že čí tá 70% čokoláda je aj sladká alebo nie je
- a ešte aj grepový džús vychádza X, tak si myslíš, že ten máš zle (resp. keďže pôvodne sme mali horký+kyslý ten šalát z rukolu a kys.kapusty, tak to bolo X... a potom si myslíš, že tak asi grepový džús má byť len kyslý...)

Potom si všimneš, že v šifrovacích pomôckach je aj binárka s číslovaním písmeniek od 00000=A, tak skúšaš aj to pre tie rôzne kombinácie, ktoré máš, a stále nič,
Potom začne pršať...

Neprekvapilo by ma, keby tie tri teamy, ktoré túto šifru skipli po 4 hodinách (čo vyzerá, že je viac, ako všetky ostatné šifry dokopy), na tom boli podobne.

Otázka pre skupinky, čo ste ju dali: mali ste väčší luck na prvotné tipnutie kombinácií chutí, alebo väčšiu trpezlivosť, alebo ste použili aj niečo iné (napr. nejakú frekvenčnú analýzu, že ktoré asi budú samohlásky)?