Zadanie

Na mieste bola na zábradlí nálepka s kódom stanovišťa a krátkym textom:

Vitajte na stanovišti 8. Žiadna obálka so šiframi sa tu nenachádza a ani sa tu nachádzať nemá.

Diskusia

(Neprihlásený)
0/16384
warning

Boris (#dnes_šifrujem)

14. jún 2023 13:28

Treba si vsimnut konkretny objekt na konkretnom mieste.
Ja som zazil podobnu sifru uz trikrat a vsetkych trikrat sme si dany objekt vsimli az po 60min+. Clovek pride k sifre a ide dalej, aby nezavadzal dalsim timom. Nevadi mi, ked sedim nad sifrou, mam vsetky informacie a neviem ju vyriesit. Sediet vsak nad sifrou a ani nevediet, ze nemame “zadanie”, je velmi nestastne. Mozno to je pre 90% timov obvious a speci symbol si vsimnu hned, pre tych zvysnych 10% je to zmatenie, s ktorym sa vela neda urobit.

Danka (Sprejeri Frajeri)

12. jún 2023 13:20

Od správneho riešenia nám troška zdržal dážď, pred ktorým sme sa schovali bez prezretia okolia. Snažili sme sa tak chvíľu použiť predchádzajúcu šifru. Našťastie pršať prestalo a nás osvietilo.

Petr (Vepři ve při)

12. jún 2023 11:47

Nás tady trochu zmátl trojan, že se slovo CROS dá najít ve tvaru tetrisového zetka asi čtyřikrát nebo pěktrát v Niečom inom. To přece NEMŮŽE BÝT NÁHODA!

Ondro (#dnes_šifrujem)

12. jún 2023 0:31

Viete, aka krasna osmicka je pri byvalej autoskole na konecnej elektriciek? My uz ano. A tak velmi stacilo neutekat na najblizsiu lavicku a rozhliadnut sa skor ako po hodine...

Jožtek (Krásni, Múdri, Starí)

11. jún 2023 23:56

Krok s točením bol podľa mňa netriviálny. A možno ho mohol aj nejako hintiť hint. Lebo ten na mňa pôsobil, že vytiahneme papier niečo iné. Nájdeme niečo iné na stene a that's it. Tak sme skôr hľadali nejaké priamejšie veci, napr. bod CROS na mape. Jeden z kandidátov bolo ísť sem: https://mapy.cz/s/ralesosodu
Podľa mňa je problém, že mriežka sa v začiatočníckych tímoch veľmi nepovažuje za bežný šifrovací princíp ako napr. morzeovka, binárka, braile, ... Z tohto pohľadu sa nedivím tomu, že nejaké tímy tu dosť zakvasili. Tak možno by bolo lepšie, ak by hint obsahoval ešte jedenu (vedľajšiu) vetu. Na obsahu by ani až tak nezáležalo, len aby proste dal informáciu, že ešte jeden netriviálny krok treba spraviť.

Chýba mi tu vysvetlenie, prečo na mieste boli dve nálepky, tak sem jedno dávam, kto vie, či to bol zámer. Nálepky boli takmer symetricky umiestnené cez stred farebného kusu plota medzi nimi (akurát jedna nálepka bola o medzeru v plote vedľa, aby to sedelo). Preto som spravil stredovú symetriu vyfarbených políčok (teda otočenie o 180°). Keď sme tam našli niečo zmysluplné, tak potom prirodzene prišli zvyšné dve otočenia.

Vybrali ste trochu nebezpečné miesto. Prvá vec, čo som si všimol je, že obdĺžnik plotu má 26 zvislích tyčí, teda 25 medzier vnútri obdĺžnika. Nálepka akurát sedela do medzery. :D Našťastie tento zárodok slepej uličky po čase bol zahlušený objavením niečoho iného na stene.